İstanbul ’a Yakın Kamp Alanları

İstanbul ’a Yakın Kamp Alanları

İstanbul ’a yakın kamp alanları olarak merak edenlere özel hazırladığımız bu içerikte merak ettiğiniz her türlü bilgiyi bulabileceksiniz. Her şeyden önce İstanbul ‘a yakın kamp alanları yapmak isteyenlere kötü bir haberim olacak ama internette aradığınızda karşınıza çıkan o listelere pek itibar etmeyin derim sizlere. Nedenine gelince artık o listelerde belirlenmiş olan yerler maalesef eskisi gibi değil.

Hatta pek çoğu öylesine bozulmuş ve kirlenmiş ki gitmek ve kamp yapmak şöyle dursun yanından bile geçmek istemeyebilirsiniz. Bunların içler acısı halini size anlatmak yerine alternatif kamp alanlarını yazarak hiç olmazsa gerçekten doğa ile baş başa kalabileceğinizi garantilemek istedim.

Genellikle hafta sonu tatilcilerinin uğrak yerlerinden ziyade az bilinen ve ya sadece benim gibi gerçekten kamp yapmak isteyenlerin bulabileceği yerleri anlatacağım. Yalnız buralarda mocamp konforunun olmadığını baştan belirteyim de sonradan ev konforu aramayın.

Bilinmeyen Kamp Alanları

Bilinmeyen kamp alanları ile bu yazıya başlamak pek akıllıca olmasa da benim gözde kamp alanlarını aramızda kalmak şartıyla sizlerle paylaşmak için baştan yazmak istedim.

1-     Korsan Koyu Çatalca

Burada kamp yapmak için biraz cesaret istiyor doğrusu dediğinizi duyar gibiyim. Evet, çünkü zehirli olmasa da yılanlarla karşılaşma ihtimaliniz var. Tam anlamıyla tabiatın kucağında olacağınız bir hafta sonu geçirmek için İstanbul ve Tekirdağ il sınırında yer alan bu koy biçilmiş kaftan. Ben Trakya’nın doğasını sevdiğim için burayı da severim ama herkes sevecek diye bir şart da yok.

istanbula-yakin-kamp-alanlari-korsan-koyu-catalca

2-     Malatra Koyu

Malatra koyu İstanbul ‘a yakın kamp alanları içinde bulabileceğiniz nadir yerlerden. Hem Korsan Koyu ile arasında 2,5 kilo metre olması beğendiğiniz koyda kalabilmenize imkân veriyor. Bu iki koy arasında doğa yürüyüşü yapabilir eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz. Ama paylaşabilme imkânını hemen bulamayabilirsiniz. Çünkü erişim sınırlı. Ama zaten kamp yapmanın temel amacı da medeniyetten uzaklaşmak değil midir?

3-     Hacıllı Köyü

istanbula-yakin-kamp-alanlari-hacili-koyu

Hacıllı köyü Anadolu yakasında kamp gibi kamp yapılabilecek yegâne alan olabilir belki de. Hacılı Şelalesi size eşsiz görüntüler verecektir. Hatta isterseniz ve cesaretiniz varsa buz gibi akan suyun altında yıkanabilirsiniz.

Doğada uyumanın keyfine varmak için çadırınızı kurduktan sonra oksijen almak üzere doğa yürüyüşü yapmayı ihmal etmeyin. Kamp ateşi yakmayı çok sevseniz de asla söndürmeden uyumayın. Sinek kovucu spreyi de sıkmadan gece orman ve su kıyılarında oturmayın. Yoksa sabaha kadar kaşıntıdan uyuyamazsınız.

Profesyonel kampçılar için İstanbul ‘a yakın kamp alanları içinde yapılabilecek alan o kadar azaldı ki. Kamping adı altında kamp yapmakla ilgisi olmayan, çay bahçesi çakması ile piknik alanı özentisi arsında ne olacağına henüz karar verememiş alanlarda kamp yaptığınızı zannetmeyin. Çadırda uyumak kamp yapmak değildir.

Çadırda uyumak için o kadar yol gitmenize gerek yok. Evinizin üstünde ya da balkonunuzda uyumanızla bu alanlarda kurulan çadırlarda kalmak arasındaki tek fark evinizdeki tuvaletin daha temiz oluşudur inanın.

Ama yine de özel istek üzerine birkaç tanesine değinmek zorundayım. Çünkü herkesin kamp anlayışı aynı olmayabilir.

4-     Kilyos Kamp Alanı

istanbula-yakin-kamp-alanlari-kilyos-kamp-alani

Kilyos kamp alanları olarak oldukça zengindir. Genelde işletmeler tarafından parsellenmiş ve çevrilmiş alanlarda kişi başı ücret ödersiniz genellikler. Ama bazılarında çadır başına ücret ödenir ki zaten çadırlar da iki kişilik, dört kişilik vs. diye büyüklüklere ayrılır. Yani eninde sonunda aynı hesaba gelecektir.

Kilyos kamp alanları içinde pek profesyonel kampçı bulamazsınız. Eğer ilk defa kamp yapma tecrübesi yaşamak istiyorsanız böyle bir işletme seçebilirsiniz. Ancak buralarda genellikle giriş ücretinin içinde olan tek şey tuvaleti kullanabilme özgürlüğüdür. Eğer hafta sonu giderseniz daha sabahın köründe gelen günü birlik piknikçilerin sesleriyle uyanırsınız. Bütün gün duman altı yanık tavuk kokularının içinde olmayı göze almalısınız.

İlginizi Çekebilir:  Kampa Nasıl Gidilir? Kamp İçin Yapılması Gerekenler

Eğer illaki de buralarda kalmak gibi bir niyetiniz varsa lütfen hafta sonu gitmeyin. Hafta içi bir günü tercih edin. Hiç olmazsa daha sakin ve tenha bir gün geçirebilirsiniz belki de.

Kilyos’ta yürüyerek gezinti yapmayı mutlaka deneyin. Buraya kadar gelmişken bazı güzellilerini görmeden gitmeyin. Hatta burada yerel işletmelerin yöresel lezzetlerini tatmayı da ihmal etmeyin. Bir köy kahvaltısı etmeden, kınalı ellerin açtığı gözlemeden yemeden geçmeyin buralardan.

Kilyos eski İstanbul sayfiye yeri olduğundan dolayı hala bu unvanından vaz geçmek istemiyor adeta

Buna karşılık pek çok günü birlik tatilci ve tavuk sever piknikçiler için bir cennet. Kilyos kamp alanları içinde en fazla ziyaretçi çekenlerden biri olmasına rağmen hafta içi gidildiğinde çok daha kalınası bir yer oluyor. Buranın tadını almak için kalabalıkken kaçmalı, tenhayken dibine vurmalısınız.

İbadetini yapmak isteyenler için hemen her kamp alanında mescit çadırları yapılmış olsa da toplu namazlar hariç herkes kendi çadırında kılmaya devam etmektedir. 

5-     Polonezköy Kamp Alanları

Polenezköy çok değil bundan 20 yıl öncesinde hala bakir sayılabilecek bir doğaya sahipti. Ama şimdilerde işletmelerin katline uğramış bir doğa cenneti. Kendi başınıza bir yer bulup sakin bir koya çadırınızı kurma gafletinde bulunmayın. Gecenin bir yarısı son ses damar radyo eşliğinde sarhoş naraları dinlemek zorunda kalabilirsiniz. Araçla girilebilecek herhangi bir alanda kamp kurmanın yan etkilerine maruz kalırsanız bir daha kamp yapmak için hevesiniz kalmayabilir.

Bu durumda geriye alternatif olarak ücretli kamp yerleri kalıyor ki bunda da doğayla baş başa kalmak değil de insanlarla neredeyse kucak kucağa yatmak durumunda kalıyorsunuz. Affedersiniz yan çadırda biri gaz çıkarsa kokusu sizin çadıra kadar gelebilir. Daha fazla çadır kurmak ve çok daha fazla para kazanmak için neredeyse bitişik nizam kurulmuş çadırlarda kalmak da kamp yapmak olmuyor maalesef.

6-     Uçmakdere Kamp Alanları

istanbula-yakin-kamp-alanlari-ucmakdere-kamp-alanlari

Deniz ve ormanın birleştiği bu doğada kamp yapmak ve teknolojiden çok da uzaklaşmak istemiyorum dersen Uçmakdere tam da aradığın yer olabilir. Ağaçlarda bulunan prizlerden faydalanabilir, tesislerde yemek yiyebilirsin. Zorunlu ihtiyaç olan tuvaletler de elbette giriş ücretinin içinde. Kişi başı 20 TL den başlayan fiyatlarla gecelemenin mümkün olduğu mocamp alanlarında yerel işletmecileri tercih ederseniz köy ürünlerini alma imkânı da yakalayabilirsiniz.

Denize girme derdiniz yoksa bahar aylarını tercih etmenizi şiddetle önermek durumundayım zira yaz aylarında gereksiz bir kalabalık ile birlikte kamp yapmak zorunda kalırsınız. Oysa kamp yapmanın asıl amacı doğayla baş başa kalmak ve kendini dinlemek olduğundan sakin olduğu zamanları seçmek gereklidir.

7-     Ağva Kamp Alanları

Ağva Kamp alanları olarak son yıllarda oldukça rağbet gören bir bölgedir. Bu nedenle kamp alanı işletmelerinin sayısı ve kapasitesi de çoğalmaktadır. Dip dibe çadırlarda uyumayı kamp yapmak olarak değerlendirenler için bir cennet olsa da gerçek kampçılar için buralar kâbus olabilir.

Hafta sonu tatilcileri ve piknikçilerin adeta ilk adresi olan Ağva kamp alanları içinde özellikle hafta sonlarında mangal dumanından göz gözü görmemektedir. Bu durumdan şikâyetçi olmaktansa ben de mangalımı yakarım keyfime bakarım diyenlerdenseniz rahatlıkla gidebilirsiniz. Ama yok ben sakinlik arıyorum ve doğaya çıkmak istiyorum derseniz o zaman son hızla uzaklaşmalısınız.

Mocamp tarzı işletmelerde tesis bilinci olduğundan doğanın kucağından çok uzaklaşırsınız.

8-     Sahil Kamp İstanbul Kamp Alanları

Sahil kamp İstanbul için söylenecek ve yazılacak pek çok benzer ifadeyi bu yazının çeşitli alanlarında kullandım. Sahil kamp İstanbul ‘a yakın kamp alanları için de bunlara ekleyeceğim en önemli şey olmayan temizlik olabilir. Oldukça kirli ve çok kötü kokan tuvaletlerden mümkün olan en uzak yere çadırınızı kurun ve asla hiçbir eşyanızı çadırın dışında bırakmayın. Kampta kamera ile gözetim olmadığından bazı insanların ellerinin uzunluğu anlaşılamıyor.

İlginizi Çekebilir:  Kamp İstanbul Nedir Ne Değildir?

Nasılsa geliniyor vurdumduymazlığı içinde bir boş vermişlik anlayışı hâkim işletmenin bünyesinde. Çalışanlar son derece lakayt ve ilgisiz. Sanki “sen gelmezsen başkası gelir nasılsa” der gibi lütfen dinliyorlar şikâyetlerinizi. Oldukça yüksek fiyatlara kalabildiğimiz bu berbat kamp alanının yakınından bile geçmek istemediğim için özellikle bu yazıya aldım evet her zaman en güzel kamp alanları olarak anlatım yapacak değiliz. Bir de gidilmemesi gereken yerleri özellikle belirtiyorum ki bu kötü tecrübeyi siz sadece kâğıt üzerinde yaşayın ve orada kalsın. İnatla gitmek isteyen de her türlü eksi ve artı yönlerini görüp kararını ona göre versin.

9-Kıyıköy Kamp Alanları

istanbula-yakin-kamp-alanlari-kiyikoy-kamp-alanlari

Kıyıköy kamp alanı aslında bundan 15- 20 yıl öncesine kadar oldukça bakir ve yerel tatilcilerin tekelinde olan bir kamp alanıydı. Şimdilerde Türkiye ve dünyadan pek çok tatilcinin gözdesi olmasından dolayı oldukça kalabalıklaşmıştır.

Karavan parkı olarak da hizmet verdiği için daha nezih bir kamp kültürünün ekolünü sürdürseler de etrafta piknik yapmak için gelenlerin yanmış tavuk derisi kokularından kurtulmak pek mümkün olamıyor maalesef.

Hafta sonları doğa yürüyüşü yapabilir ve koylara yürüyerek gidebilirsiniz. Son iki üç yılda bir türlü bitmek bilmeyen boru hattı projesinin aşamalarından dolayı bazı koylar kapatılmış olsa da hala yaya olarak geçiş yapılabiliyor. Gerçi bu koylara giren ineklerin dahi ceza yediği düşünülürse dikkatli olmakta da fayda var.

Burada bulunan bazı koylar o kadar bakir ki tatlı su kaynakları boşa akıp duruyor. Umarız yakında boru hattı ile ilgili yasaklar son bulur da bu bakir koylarda kamp yapmak için tekrar fırsat yakalayabiliriz.

Panayır İskelesi koyunda bulunan küçük, yerel kamp işletmesi sayesinde biraz medeniyet arayanlara su ve tuvalet ihtiyacını karşılama imkânı verilebilmiş. Burada yapılmış ilginç yazlık yapılar ise kel başa şimşir tarak misali olmuş adeta. Bu koyun güzelliğine gölge düşürüyor.

Nispeten bakir kalmış bu koyda çadır kurup kamp yapmak isterseniz hayır demeyiz. Emeklilerin ve kafa dinlemek isteyenlerin kaçış yeri olan bu koy adeta cennetten bir parça. Yalnız medeniyet aramayın. Kıyıköy merkeze yürüme uzaklığında olduğundan temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Temiz içme suyu bulabilirsiniz ama tuvalet ve duşu kendi imkânlarınızla halletmek zorundasınız. Küçük çocukla asla gitmenizi tavsiye etmiyorum ama 8-10 yaşlarında çocuklarınıza hem deniz hem de kamp deneyimi ile birlikte doğa tatili yaptırmak için ideal.

Bu kamp alanları benim favorilerim arasında olduğundan uzun uzadıya anlatmak durumunda kaldım. Umarım sıkılmamış ve meraklanmışsınızdır.

9-     İğne ada Kamp Alanı

istanbula-yakin-kamp-alanlari-igne-ada-kamp-alani

İğneada Kamp alanları Longoz ormanları ile birlikte denizin buluştuğu yerdedir. Beğendik köyü ise tam bir Balkan köyüdür. Yunanistan ile sınır olan bu köyden Yunan askerleriyle selamlaşabilirsiniz. Ancak Beğendik Köyü sahili uzun ve geniş olsa da denizi oldukça korkutucudur. Denize girdikten bir metre sonrasında derin uçurumlarla karşılaşmanız olası olduğundan çok iyi yüzme bilmeden burada denize girmenizi önermiyoruz.

Sahilde kamp yapmanıza kimse bir şey demeyeceği gibi ihtiyaçlarınızı karşılamak için köye de yürüyerek gidebilirsiniz. Bembeyaz kumlu sahili oldukça sıcak olduğundan çadırınızı gölgeye kurmanızı öneririm. Sizin gibi doğa meraklısı olan bir başka kampçıya rastlama olasılığınız son yıllarda artmış olsa da genellikle tek başınıza olacağınızı düşünün.

Burada önceden faaliyet gösteren “Öğretmen Kampı” kapatılmış olup günü birlik tesis alanı olarak tertip edilmiştir. Eskiden daha nezih ve bakir bir alan bu koyda bir de askeri tesis var. Az ilerideki köyde bulunan deniz fenerini ziyaret etmeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilir:  Sakarya Kamp Yerleri Haritası ile Keyifli Haftasonları!

Yine bu belde sınırlarında yer alan Dupnisa Mağarası bu bölgede biline en eski mağaralardan biridir.   Eğer aracınızla gitme imkanınız varsa hiç tereddüt etmeden bu mağarayı ziyaret etmelisiniz. Burada bulunan Longoz ormanlarının bir eşini daha bulamayacağınızdan mutlaka doğa yürüyüşü yapmalısınız. Koruma altına alındığından burada kamp yapmanızın ve ateş yakmanızın yasak olduğunu unutmamalısınız.

Eğer telefonunuzun veri depolama sınırını aşamadıysanız, bol bol fotoğraf çekmeyi ve çektirmeyi unutmayın.

Kamp yapmak için gerekli Olan Malzemeler

Kamp alanları konfor yönünden çok kısıtlıdır. Bu bağlamda konforlu bir kamp yapmak için kamp malzemelerinizin kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Uyku tulumu ve petinizin rahat ve esnek malzemeden üretilmiş olması uyku konforunuzu arttıracaktır. Çadırınızın soğuk ve sıcak geçirmeyen özel malzemelerle kaplanmış olmasının yanında sineklerin ve böceklerin girmesini engelleyen düzenekleri de sizi kaşıntıdan ve zehirlenmekten kurtarır.

Eğer kamp ocağınız yoksa ateş yakmanın yasak olduğu alanlarda aç kalma olasılığınız yükselir. Hele kahve keyfiniz asla yapamayabilirsiniz. Yere oturmayı sevmiyorsanız mutlaka kamp masası ve sandalyesi almalısınız.

Doğada yaşamayı seçenlerin olmazsa olmazı olan bıçak ise her daim yanınızda taşımanız gereken bir alettir. Bıçağınızla yapamayacağınız hiçbir şey olmaması için orta kalite bir İsviçre Çakısı sahibi olmanız için her zaman vakit vardır.

Outdoor mağazalardan temin edebileceğiniz kamp malzemelerinde mümkün olan en kaliteli malzemeyi almaya çalışmalısınız. Bütçenizin elverdiği ölçüde alacağınız bu malzemeler doğayla baş başa kaldığınızda sizi hayata bağlayan yegâne şeyler olacaktır.

Ucuz etin yahnisi yavan olacağı için istanbul ‘a yakın kamp alanları olarak doğanın kucağını seçtiyseniz sürprizlere de hazır olmalısınız. Bu bağlamda alacağınız her dandik malzeme sizin hayat bağlarınızı koparan bir bıçak darbesi olabilir. Daima bütçeye uyumuna bakarak alabileceğiniz en kaliteli malzemeye yönelmeyi unutmadan kamp malzemeleri alıverişi yapmanız gerektiğini asla unutmadan bilinçli bir şekilde alış veriş yapmalısınız.

Eğer çocukları da götüreceksiniz bu kaliteyi bir kat daha arttırmalısınız. Onlar szdten daha kısa zamanda doğayla kaynaşabilse de evlerinin konforundan uzaklaşmayı pek sevmezler. Onlarla yapacağınız otyantring aktivitelerinde  kaybolma riskine karşı, mutlaka bir yetişkin ile bir çocuğu eş yapmalısınız.

Sonuç olarak:

Kamp alanları olarak belirlediğimiz bu 10 adet yerden çok daha çoğulu da buraya sığmadı. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi, herkesin kamp anlayışı farklı olabilmektedir. Kamp ateşinin etrafında oturup biber közlemek ve tuzlayıp yemek bana haz verirken korkunç kokularıyla herkesi rahatsız edeceğim mangal benim içimi çürütür. Oysa bir başkası içinde konfor önemlidir. Duşu olmayan bir kamping de kamayı kâbusla eş değerde görenlerin tesis tadında yerlerde kamp yapmasını önermekteyiz. Buna karşılık benim gibi doğa aşığı bir kadın için arkadaşlarla çıkılan kampta aradığım tek konfor alanım közde kahve pişirmektir.

Çadırımda bulunan sinekliğin beni sineklerden korumasını umarak girdiğim yatağımda daha başımı yastığıma koymadan uyumanın hazzını bana hiçbir duş veremez. Sadece sınırlı zamanlarda açtığım telefonumla çektiğim birkaç kare fotoğrafı da sadece sizlere biraz fikir vermek adına yazılarımda kullanmak üzere çekmekteyim. Benim gibi düşünenlere ve bu düşüncenin tersini de düşünenlere uygun bir rehber olması amacıyla yazdığım bu yazıdan umarım herkes en üst düzeyde faydalanır. Şimdiden iyi tailler!

Ateşte pişen o sucuğun is kokusu ile birleşen lezzeti yanmış tavuk derisinden çok daha fazla bana hitap ediyor. Benim gibi doğada kal, insanlardan uzak ol! Sloganını kopyala yapıştır yapacaksan biraz daha yemeye çalışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir