Kamp Malzemeleri

Kamp Malzemeleri

Kamp malzemeleri hakkında seçiminden fiyatına kadar merak ettiğiniz her bilgiyi bulacağınız bu yazımızla acemi kampçılara rehber olmayı amaçladık. Her daim bir kampçının hayatını kolaylaştıracak olan malzemeler nelerdir?

Kamp Malzemeleri

Kamp Malzemeleri ve Önemi

Kamp malzemeleri olarak bilinen çadır, sandalye, yatak, uyku tulumu, yer matı, termos, kamp ocağı, LED lamba yanında bazı gereçler de vardır. Her daim bir kamçının yanında olması gereken bıçak ve ip gibi malzemelerin yanında kazma, kürek ve balta da minimal boyutlarda ve ya katlanır saplı olanlardan seçilmelidir. Bu şekilde taşınma kolaylığı sağlar ve sırt çantanıza sığabilir.

İlk Defa Kamp Yapacaklar İçin Malzemeler

İlk defa kamp yapacaksanız mutlaka bu malzemeleri yanınızda bulundurmalısınız. Kamp yapacağınız yerler Camping tarzı yerler ise daha az malzeme götürebilirsiniz. Ama biz bu yazımızı sizin gerçek bir kampçı gibi ıssız bir doğada kamp yapacağınızı düşünerek hazırladık. İlk defa ıssız doğanın kucağında kalacak olan kampçılar hazırlıklı olmalıdır.

 • Çadır
 • Sırt çantası
 • Mat ve uyku tulumu
 • Kazma, kürek, balta
 • Kamp ocağı
 • Bıçak
 • Pişirme ve servis kapları
 • Termos
 • İgloo termos
 • Rüzgâr kesici
 • İp
 • Su bidonu
 • Su
 • Çay
 • Kahve
 • Konserve yiyecekler
 • Kuru gıdalar( bisküvi, çikolata vb.)
 • İnce battaniye

Kampa Giderken Alınması Gerekenler

Kampa giderken alınması gerekenler için sizlere açıklamalı ve uzun bir listemiz var. Bunların en önemlisi elbette kampı kamp yapan çadırıdır.

Çadır

Kullanılması düşünülen yere ve kullanılacağı mevsim çeşidine bakılarak kamp çadırı seçiminde bulunulmalıdır. İlk olarak kurulum kolaylığı ve tasarımı bizim kamp yapacağımız alana uygun olmalıdır. Eğer uzun bir müddet taşımanız gerekecekse hafif ve dayanıklı malzemeden olmalıdır. Çadırda kalacak kişi sayısı bu konuda etken olmaktadır.

Kamp Malzemeleri çadır

İklim tipine göre çadır seçilmesi de oldukça önemlidir. Ama en önemli seçim kriterlerinden biri kurulum kolaylığı ve tasarımı olmalıdır. Tek başınıza kuramayacağınız bir çadırı asla satın almayın. Kullanılacak alana ve faaliyete göre seçim yapılması da önemlidir. Dağcılık faaliyetinde kullanılan çadırların üretildiği malzeme ile deniz kenarına kurulan çadırların üretildiği malzeme farkı oldukça faklıdır.

Dağcılıkta soğuğa ve rüzgârlara dayanıklı olması beklenirken, tırmanış ve yürüyüş faaliyetlerinde kullanılan 3 mevsimli çadırlarında konfor, direnç ve koruma özellikleri ön planda olmalıdır. Ayrıca yürüyüş sırasında minimum ağırlık olması bağlamında hafif malzemeden üretilen çadırlar daha çok tercih edilir.

Deniz ve doğa kamplarında kullanılmak üzere tasarlanan çadırlar ise iki mevsim çadırlarıdır. Fırtınaya ve rüzgâra karşı dirençleri zayıftır. Sadece korunaklı kamp alanlarında kullanılmak üzere tasarlanmışlardır. Bu çadırların carp tipi olanlarında ayakta durulabiliyorken diğerlerinde oturma ve yatma pozisyonları idealdir.

Dağ ve doğa yürüyüşü sırasında kullanacağınız çadırların 3 mevsim dayanıklı çadırlar olması önemlidir. Bu özelliklere sahip olanlar biraz daha ağır olduklarından eğer kısa süreli ve sıcak havada yapılan bir yürüyüş olacaksa hafif malzemeden üretilmiş olan cinsi seçilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Kamp İstanbul Nedir Ne Değildir?

Özellikle kötü hava koşullarında kurulumun basit ve rahat bir şekilde kurulumunun gerçekleşmesi önemlidir. Tek ve ya 2 kişilik çadırlar daha pratik kuruluma sahiptir. Ama aile tipi olanlarda gelede 2 oda olduğundan kurulum biraz daha uğraştırır.

Dağ için alınan çadırlarda kazık sayısı minimumda tutulmalıdır. Dağlarda zemin çok daha sert olacağından kazık çakmak da zorlanabilirsiniz.

Çadırınızı asla ıslak olarak saklamayın. Bir daha kullanmak üzere depoya kaldırmadan önce temizleyin ve kurutun.

Çadırınızın delinip yırtılmaması için mümkün olduğu kadar sivri taşlar ve köklerden arınmış zeminlerde kurulumunu gerçekleştirin.

Çadırın kapısını rüzgârın teri yönüne getirmeye dikkat edin. Aksi takdirde çadırınızı yel alma ihtimali olabilir.

Çadırı kurmak için seçtiğiniz yerin kuru da olsa dere yatağı olmamasına dikkat edin. Bu sefer de sel alma ihtimali olabilir.

Uyku Tulumu

Uyku tulumu bir kampçı için oldukça değerli bir ekipmandır. Uyku tulumları kullanılacağı mevsime göre seçilirse çok daha kullanışlı olacaktır. Genel olarak doğada gece sıcaklığı düşük olacağından kış için üretilmiş olanları tercih edin. Ayrıca su geçirmezlik özelliği olması da önemli bir ayrıntıdır. Uyku tulumu hafif ve ısı geçirmez olmalıdır. Soğuk havalardan korunmak için alacağınız uyku tulumu mumya tipi sıcak bölgelerde olanlar ise dikdörtgen formda olmalıdır.

Kamp Malzemeleri uyku tulumu

Uyku tulumu sayesinde böcek vs. ısırmalarına karşı da bir nebze olsun korunmuş olursunuz. Uyku tulumu fiyatları özelliklerine ve markasına göre 80 TL den başlayan ve 990 TL’ye kadar olan fiyat aralığında satılmaktadır. Bundan daha yüksek fiyatlara satılan uyku tulumları elbette vardır. Ama biz ortalama olanları belirlemeye çalıştık.

Mat

Toprakla direk temas etmenizi engelleyen incecik çadır kumaşından sonra Kamp Matı kullanılmalıdır. Mat kullanımı olmazsa yerden gelecek soğuk ve nemden etkilenebilirsiniz. Çünkü uyku tulumu bunlara karşı korumada tek başına yetersiz kalabilir.

Kamp Malzemeleri mat

Mat kalınlıkları kullanım alanlarına göre değişiklik gösterir. Kamp yapmak için kullanacağınız mat kalınlığını mümkün olan en yüksek performansı alacağınız şekilde seçmelisiniz.

12 TL’den başlan ve 500 TL ye kadar çıkabilen fiyat aralığına sahiptir.

Kamp Sandalyesi ve Masası

Kamp masası katlanır ve hafif malzemeden yapılmış olmalıdır. Rüzgârın yönüne göre dahi yer değiştirmeniz gerekeceğinden kolaylıkla taşıyabilmeniz pratik olacaktır. Kamp masaları kullanacak kişi sayısına göre seçilirse çok daha kullanışlı olur. Kampçılar genellikle katlanan masa ve içine giren sandalyeleri olan modelleri tercih etmektedirler. Ama rahatına düşkün olanlar için özel üretilmiş Rejisör koltuklarının kolçak kısımlarında içeceklerinizi koyabileceğiniz özel bölmeler bulunur.

Kamp Malzemeleri masa ve sandalye

Tabureler konforlu olmasa da oldukça kullanışlıdır ve daha az yer kaplar. Genelde uzun yürüyüşler sonucu gidilecek olan kamplarda hafifliğinden dolayı tercih edilir.

İlginizi Çekebilir:  Kampa Nasıl Gidilir? Kamp İçin Yapılması Gerekenler

40 TL’den 350 TL’ye kadar set olarak ve mono olarak satışları mevcuttur. Her kampçı kendi ihtiyacını belirleyip ona göre malzeme seçimi yapmalıdır.

Kamp sandalyesi konfor alanınızın dışına çıkmadığınız hissi vereceğinden kullanımı önerilmektedir. Hatta bunlar bir baston kadar küçülebilmekte ve az yer kaplamaktadır. Kamp ateşinin etrafında oturmak için kamp sandalyesi alamaya bakın.

Kamp Mutfağı

Kamp mutfağı da lazım olacak kamp malzemeleri arasında yer alır. Kamp sırasında yemek yemeden olmayacağından bir adet de mutfak lazım olacaktır. Stanley ve Alaaddin isimli markaların ürünleri bu alanda size gerekeni verecektir.

Kamp mutfağının olmazsa olmazları arasında yer alan çaydanlık ve kahve severlere kahve demliği, termos ve bardaktır. Soğuk havada içilen sıcak bir sıvının yerini çok az şey tutabilir. Özellikle doğayla baş başa kaldığınızda keyfinizi katlamak için bu donanımlara ihtiyacınız olacak. Burada dikkat edilmesi gereken malzemelerin özellikleridir.

Demliğin kulbu katlanır olursa çantanızda daha kolay yer bulur. Her türlü ateşe dayanıklı bir malzeme olması için en azından metalden üretilmiş olmalıdır. İçeceklerinizi uzun zaman sıcak ya da soğuk olarak içmeye devam edebilmek için iyi yalıtımlı, paslanmaz çelik termosları seçmelisiniz. Termos kapağının bardak fonksiyonunda kullanımının olabilmesi önemlidir.

Kampta kullanacağınız kaşık vb. malzemeler de paslanmaz çelik olursa yemek yaparken de kullanabilirsiniz. Ancak daha hafifi olması önceliğiniz ise plastik malzemeden üretilmiş, iç içe geçen kompakt tasarım ürünleri kullanmalısınız.

Yemek kabınız da BPA içermeyen kapaklı bir plastikten üretilmelidir. Bu kabı aynı zamandan günlük hayatınızda da kullanabilme alanınız oldukça fazladır. Sadece kamptan kampa kullanmak yerine işe atıştırmalık götürürken ve ya spor sonrası besinleri yanınızda taşıyabilmek için kullanabilirsiniz.

Rüzgâr Kesici

Özellikle sonbahar ve kış mevsiminde yapılan kamplarda üşütmemek adına rüzgâr kesicilerden yararlanabilirsiniz. Rüzgârın estiği yöne koyularak etkisini azaltmayı amaçlar. Sabit kazıklar sayesinde yere çakılır ve dayanıklı, hafi metal alaşımı ile sizi rüzgârdan korur. Kamp ocağının rüzgârda sönmesine de engel olacağından çok fonksiyonludur.

Kamp Mutfağınıza Alet Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Her türlü kamp ekipmanında olduğu gibi kalitesine ve garantisine bakmalısınız. Bu alanda uzmanlaşan markalardan almaya özen göstermelisiniz.
 • Mutfak malzemesi olduklarından dolayı insan sağlığına zarar vermeyecek malzemeden üretilmiş olmalıdır. Paslanmaz çelik ve BPA içermeyen plastikler olabilir.
 • Basit ve pratik olarak tasarlanmış ürünler kamp hayatınızı kolaylaştırır.
 • Kompakt olarak dizayn edilmiş olmalı ve çantanızda az yer kaplamalıdır.
 • Aletler ise sağlam ve çok amaçlı olmalıdır. Örneğin çatalınızın arka tarafı kaşık olarak kullanılabilmelidir.
 • Isıya, suya ve düşmelere dayanıklı malzemeler olmasına dikkat etmelisiniz. Kamp alanına cam bir malzeme asal götürmemelisiniz.
 • Ürünler doğa dostu olmalıdır.
 • Bütçenizdeki sınırlara uymalı ve fiyat fayda dengesini gözetmelisiniz.
 • Kaliteli ve kullanışlı olan malzemelerle uzun yıllar kamp yapabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Kamp Çadırı Seçimi Nasıl Yapılır?

İgloo Soğutucular

Jigolo soğutuculardan sadece yazları soğuk su elde etmek için yararlanılmaz. Ayrıca yiyeceklerinizin de serin kalmasına yarımcı olur. Balık için kamp yapıyorsanız ve bolca balık tuttuysanız evinize bozulmadan getirmek için bu kamp soğutucu dolapları kullanabilirsiniz.

Kamp Lambaları

Geceleri karanlıkta ışığa ihtiyacınız olacağından kamp lambaları en kullanışlı aydınlatma araçlarıdır. Pilli ve ya şarjlı olan bu kamp lambaları ile korkmadan yatabilirsiniz.

Kamp Malzemeleri kamp lambası led kamp lambası

Baton

Yürüyüş sırasında elinizde bir denge unsuru bulunması önemlidir. Batonlar size destek olur ve düşmenizi önler. Tedbir olarak her zaman yanınızda baton bulundurun.

Kamp Malzemeleri baton

Çakı- Bıçak

Bıçak tek başına yeterli olamayacağından “İsviçre Çakısı” gibi bol fonksiyonlu bir aletle kamp yapmanız sizin pek çok ekipmanı yanınızda taşımanızla eşdeğerde olacaktır. Bıçak bir kampçının en yakın yardımcısıdır. Odunların boyutundan tutun da kamp mutfağındaki keme, doğrama, soyma, ayıklama gibi işleri yerine getirecek ayrı bıçak da olması işlerinizi kolaylaştırır. Paslanmaz çelik ve katlanabilir bir bıçak sizin en güvenilir asistanınızdır. Üstelik güvenliğinizi de içine alan her konuda.

Kamp Malzemeleri kamp bıçağı

Sırt Çantası

Taşıyacağınız eşyanın boyutuna ve muhteviyatına göre seçilmesi gereken en önemli malzemedir. Sadece hafif yürüyüşlerde kullanacağımız, çantaların hacmi ve ağırlığı daha farklıdır. Ama uzun yürüyüşler ve kamp malzemelerini koyduğumuz çantaların ağırlığı ve özelliği daha farklı olacaktır.

Sırt çantanızı yerleştirirken en akta ağır eşyalar ve giysiler bunların etrafına yerleştirilmelidir. Ortaya para ve değerli eşyaları koymayı unutmamak gereklidir. Diğer küçük malzemeler ise çantanın küçük cebinde taşınabilir.

Kamp Malzemeleri kamp sırt çantası

Sırt çantası acil durumlarda hemen alıp gidebileceğiniz şekilde daima hazır bulundurulmalıdır. Gerektiğinde yastık olarak kullanılması için giyside yağmurluk gibi eşyalar kenarlara dizilir. Çantanızda hayatta kalmanız için gerekli malzemeler bulunmalıdır. Su mataranızı dolu tutmalı ve yiyişecek birkaç şey de eklemelisiniz.

Kazma- Kürek- Balta

Katlanır formda ve sağlam yapıda olmalıdır. Gerektiğinde her türlü işi yapabilecek ve üstesinden gelecek şekilde dizayn edilmiş, özel üretim olanlardan almalısınız. Hatta bu ürünler tek bir sapta 3 ayrı kafa takılabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Fiyatlar ortalama 150 TL ile 1500 TL arasında değişebilir. 150 TL olan da ilk etapta işinizi rahatlıkla görecektir.

Kamp Malzemeleri kazma kürek balta

Kamp yapmaya karar verdiğinizde bir outdoor mağazasına gitmeli ve ya internetten bu malzemeleri incelemelisiniz. Bütçenize en uygun olan ve işinizi rahatlıkla görebilecek ürünleri tercih etmelisiniz. Usta kampçıların tecrübelerini paylaştığı blogları da mutlaka okumalısınız. Videolarını izlemelisiniz. Bu sayede kampçılık ile ilgili fikirleriniz sağlamlaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir