Kamp Ateşi Nasıl Yakılır? Kamp Ateşi Çeşitleri Nelerdir?

Kamp ateşi nasıl yakılır, denildiği zaman birçoğu için kolay bir şey gibi gelebilir ancak kamp ateşi yakmanın da çeşitleri ve püf noktaları vardır.

Kamp ateşi dediğimiz şey, biz kampçıların; doğa gezginlerinin gece konaklamalı çıktığı seyahatlerde yaktıkları ateşe denir. Kamp ateşi artık günümüzde vazgeçilmez bir parça haline gelmiştir. Kamp ateşi olmadan neredeyse bir kamp yapmak imkânsız denile bilir.

Çünkü kamp ateşini kullandığımız alan sayısı çok fazla ve çok önemli noktalarda kullanıyoruz. Yeri geldiğinde kamp mutfağında yemek pişirmek için kullanıyoruz, yeri geldiğinde güvenliğimiz için kamp alanımıza vahşi hayvanlar yaklaşmasın diye kullanıyoruz, yeri geldiğinde ise kamp ateşi başında ısınıp sohbet etmek için kullanıyoruz. Kısacası bir kampçı kamp ateşi olmadan çıktığı kamptan endişe eder ve keyif alamaz.

Ancak bütün kamp alanlarında, Kamp yapılan Milli parklarda kamp ateşi yakmak serbest olmuyor. Bunun için kamp yapacağınız alanı önceden araştırmalı, kamp ateşi yakmanın serbest olduğu yerleri tercih etmelisiniz.

Kamp ateşi nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını tam olarak bilmiyorsak eğer doğaya ve çevreye ciddi sıkıntılar vermiş oluruz. Kamp ateşi yakmak isteyen kamp sever arkadaşlarımızın yaptığı bazı yanlışlardan dolayı Ülkemizde maalesef çok fazla orman yangını ve toprak kuruması gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bilinçsiz yakılan kamp ateşi ve mangal nedeniyle çok fazla orman yangını çıkabiliyor, hayvanlar ölüyor, doğa kirliliği oluyor gibi çok fazla olumsuz etkiler ortaya çıkıyor.

Bizlerde bugün birazda olsa önüne geçebilmek için kamp ateşi nasıl yakılır, kamp ateşi çeşitleri, Kamp ateşi malzemeleri nelerdir bunlardan bahsedeceğiz ve kamp ateşinin nasıl olması gerektiğini görsel olarak kamp ateşi resmi ile anlatmaya çalışacağız.

Bugün sizlere bu makalede Kamp ateşi nasıl yakılır, nelere dikkat edilir ve uzun süreli kamp ateşi yapma yönteminin detayları şeklinde anlatıma başlayacağız.

Dikkatinizi Çekebilir: Kampa Nasıl Gidilir? Kamp İçin Yapılması Gerekenler

kamp-atesi-yakmak

Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?

Kamp ateşi nasıl yakılır, denildiği zaman ilk olarak yapmamız gereken hepimizin de bildiği gibi tahta, odun, kâğıt, gazete, çalı, kurumuş ot, çakmak, magnezyum çubuğu, kibrit gibi ana kamp ateşi malzemelerine ihtiyaç duyulur. Ancak odun toplarken dikkat etmemiz gereken iki husus var toprakla ya da ağaçla herhangi bir bağlantısı olmayan, ağaçlardan kuruyup düşmüş dal ya da odun parçalarını kullanırsanız hem sizin kamp ateşini yakmanız kolay olur (Odun kuru olduğu için) hem de doğayı korumuş olursunuz.

l -Kamp ateşi yakarken ilk olarak yapmanız gereken şey, rüzgârın kamp ateşinizi savurmaması için toprağı 30 – 40 santim kazmanız gerekiyor. Ancak şunu bilmenizde fayda var, eğer kamp ateşi yakacağınız alanın etrafında ağaç ya da başka bitkilerin kökleri var ise kamp ateşinizi metal bir kutunun ya da mangalın içerisinde yakmanız gerekiyor. Aksi halde bitkiler ve ağaçların kökleri hasar gördüğü için ağaç kurumasına neden olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kamp İstanbul Nedir Ne Değildir?

2 -Kamp ateşi yakmada teneke kutunuzu ya da toprak kazma işleminizi tamamladıysanız eğer ikinci işlem olan çıra, kurumuş ot, kâğıt, kav gibi çabuk tutuşacak maddeleri kamp ateşimizin en alt kısmına yerleştirmemiz gerekiyor. Daha büyük odun, ağaç dalı gibi kalın yanıcı malzemelerimizi ise kamp ateşinin üst kısmına yerleştiriyoruz.

3 -Eğer sadece çay, kahve, ya da kampta sucuk gibi kolay amaçlar için kamp ateşi yakacaksanız büyük ağaç dallarını ya da kalın odunları kullanmanıza gerek yok. Büyük kalın kütükleri, odunları sadece kış aylarında ısınmak için ve geçeleri börtü böcek, vahşi hayvanlar yaklaşmasın diye yakarsınız. Bu nedenle ufak amaçla yakacağınız kamp ateşlerini küçük bir şekilde yakmanızda fayda var.

4 -Kamp ateşi yakmada hızlı yanıcı maddeleri ateşimizin altın koyduk ardından kalın malzemeleri ateşin üst kısmına yerleştirdikten sonra geriye kaldı sadece ateşi tutuşturmak. Kamp ateşimizin hızlı tutması için ayarladığımız en alttaki hızlı yanıcı çıra, kâğıt, kav gibi maddelerden bir tanesini çakmağınızla yakın. Ardından kamp sandalyenize oturup ateşin keyfini çıkartın.

kamp-atesi-cesitleri

5 -Bazı durumlarda ateşin saatlerce yanması gerekir. Buna örnek verecek olursan aklıma gelen en mantıklı cevap olarak kış kampları geliyor. Kış kamplarında hava dondurucu şekilde soğuk oluyor özellikle geceleri uyku tulumunuzda kaliteli değilse sabah uyandığınız zaman muhtemelen hastalanmış olursunuz ve vücudunuz buz kesilmiş olur.

6 -Bu yüzden kış kamplarında genellikle uzun süreli yanan kamp ateşleri yakılır. Bu bahsettiğimiz uzun süreli kamp ateşlerinde diğer kamp ateşlerine göre daha kalın odun parçaları kullanılır. Tabi büyük dedik diye koca bir kütük getirip yakmayın. Yakacağınız odun her zaman için sizin kontrol edebileceğiniz büyüklükte olmalı aksi halde doğaya zarar verebilirsiniz ve kontrolünüzden çıkabilir.

7 -Sizler uzun süreli kamp ateşi yakarken, çevreden toparladığınız odunları elinize balta alarak küçültmeniz gerekecek böylece hem ateşi kontrol edebileceksiniz hem de uzun süreli olarak kamp ateşiniz yanacak. Şimdi uzun süreli kamp ateşi nasıl yakılır, püf noktaları nelerdir bir inceleyelim.

Kamp Ateşi Çeşitleri Nelerdir?

Kamp sever dostlarım yaygın olarak kullanılan 9 çeşit kamp ateşi tipi var demiştik bunlar: Yıldız ateşi, Yansıtıcı ateş, Hendek ateşi, Balkon ateşi, Avcı ateşi, Basit ateş, Kontrollü ateş, Yörük ateşi, Kızılderili çadırı tipi hazırlanan ateş olarak bilinir.

Bu kamp ateşi çeşitlerini sadece kampçılar değil günümüzde pek çok insan tarafından kullanılmaktadır. Kullanan kişilere örnek verecek olursak, kampçılar, soğuk havalardan ısınmak için ateş yakan insanlar, piknikçiler, izciler gibi pek çok kişi bu ateş yakma yöntemlerini kullanır. Şimdi ise kamp ateşi çeşitlerini sizlere açıklayalım.

İlginizi Çekebilir:  Kampa Nasıl Gidilir? Kamp İçin Yapılması Gerekenler
ates-nasil-yakilir

Yıldız Ateşi Nasıl Yakılır?

Yıldız ateşi, yakarken odunlar yere yıldız şeklinde dizilir ve dizdiğimiz odunların alt kısmına ateş yakılır ve ateşin sönmemesi için odunların uç kısmı köz oldukça odunların ateşe doğru itekleriz ve böylece ateşin sürekli yanmasını sağlarız. Bu yıldız ateşini yakacağımız zaman ilk olarak kızıl dereli çadırı tipi dik olarak ateşi tutuştururuz odunlar yandıktan sonra yıldız şekline getiririz.

Yansıtıcı Ateş Nasıl Yakılır?

Yansıtıcı ateş, daha önceden yaktığımız bir ateşin önüne düz bir taş ya da ağaçlardan yapabileceğimiz yansıtıcı yardımı ile ısının başka bir yöne gitmesini engelleriz. Bu yöntemi genellikle kış ayrında çadır içi ısıtmada kullanırlar. Ancak yansıtıcı ateş ile çadır içi ısıtma yapılacağı zaman son derecede dikkat edilmeli çadırda 2 metreden fazla yakınlaştırılmamalıdır.

Hendek Ateşi Nasıl Yakılır?

Hendek şeklinde ateş yakmak, adından da belirtildiği üzere toprağa kare ya da dikdörtgen şeklinde 30 – 40 santim derinliğinde bir çukur kazılır. Kamp Ateşi bu çukurun içerisinde yakılır. Hendeğin bir kenarı yukarı doğru paralel kalır bu sayede hem ateşin hava alması sağlanır hem de hendek içerisinde yanan odunlarımız tükenmeye yaklaştığı zaman bu yassı alandan odun eklemesi yapabiliriz.

Balkon Ateşi Nasıl Yakılır?

Balkon ateşi, bir diğer adı ile de nöbet ateşi olarak bilinir. Yukarıda uzun süreli yanan kamp ateşlerinde bahsettiğimiz beslenmiş odun yönteminin ta kendisidir. Bu ateş tipinde birbiri ile paralel şekilde olacak 3 adet kütüğün birleşmesi ile oluşur. Kamp ateşi bu 3 kütüğün tam arasına yakılır. Böylece hem sizleri tatmin edecek derecede ısı verir hem de uzun süreli yanan bir ateş elde etmiş olursunuz.

Dikkatinizi Çekebilir: Kamp Çadırı Seçimi Nasıl Yapılır?

Avcı Ateşi Nasıl Yakılır?

Avcı ateşi yöntemi, genellikle yemek pişirmelerinde kullanılan ateş tipidir. Bu ateş yakma yöntemindeki püf noktası rüzgârın estiği yöne doğru iki adet kütüğün konulması gerekmektedir. Ardından bu iki kütüğün arasına ateşimizi yakarız böylece rüzgarında yardımı ile ateşimiz hızlı yanacaktır. Kamp alanına gittiğiniz zaman etrafınızda kütük görürseniz çekinmeden bu ateş yakma yöntemini kullanabilirsiniz kütüklerin aralığını ise tencerenizin boyuna göre yakınlaştırıp üzerinde yemeklerinizi pişire bilirisiniz.

kamp-atesi-nasil-yakilir

Basit Ateş Nasıl Yakılır?

Basit ateş, halk arasında kaya ocağı, üç ayaklı ocak, taş ocağı olarak da bilinen ateş yakma çeşididir. Basit ateş yakmada tencerenizin boyutuna göre taşları dizmelisiniz ve taşların ortasına ateşinizi yakmalısınız. Her ne kadar ismi basit ateş yakma olsa da bu ateşinde bilinmesi gereken püf noktaları var. Bu püf noktalarını bilmezseniz siz veya arkadaşlarınızdan biri yaralana bilir. Şimdi ise bu püf nokrasını söyleyecek olursak, ateş etrafına seçtiğiniz taşların düz ve kuru olması lazım. Düz olmasının sebebi tencerenin taş üzerinde tam olarak dura bilmesi, kuru olması ise taş ateş ile temasa geçtiği zaman eğer ıslak olursa o taşın patlama kırılma ihtimali var. Bu ihtimal çok küçük bile olsa dikkat etmeli, bilinçli bir şekilde ateşimizi yakmalıyız.

İlginizi Çekebilir:  Kamp İstanbul Nedir Ne Değildir?

Kontrollü Ateş Nasıl Yakılır?

Kontrollü ateş, olarak bilinen bu ateş çeşidi daha çok düz arazilerde, dağlık bölgelerde yani rüzgârın çok olduğu bölgelerde kullanılır. Sebebi ise yanan ateşimize rüzgâr temas ettiği zaman ateşi etrafa savurup bir orman yangınına sebep olabilir, bu yüzden kontrollü ateş yakarak ateşi bir teneke ya da taş yığınının arasına yakmamızla oluşan ateş çeşidine kontrollü ateş diyoruz.

Yörük Ateşi Nasıl Yakılır?

Yörük ateşi, eskiden Yörükler tarafından yani kısa süreli olarak bir alanda yaşayan insanlar tarafından kullanılan bu ateş yakma yöntemi günümüzde ise daha çok kampçılar, doğa yürüyüşçüleri, trekking gibi doğa sporları ile uğraşanlar arasında tekrar popüler olmuş bir ateş yakma çeşididir.

Kızılderili Çadırı Şeklinde Ateş Nasıl Yakılır?

Kızılderili çadırı şeklinde yanan ateşler, genellikle kısa süreli bir ateş yakmak istediğimiz zaman kullandığımız ateş tipidir. Kızılderili çadırı şeklindeki ateşler genel olarak çay, kahve, sıcak su gibi şeyler kaynatmak için ya da kısa sürede olacak, yumurta, kızartma, kampta sucuk gibi yemekleri yapmak için yakılan ateş tipine Kızılderili çadırı şeklindeki ateş diyoruz.

kamp-atesi

Kamp ateşi nasıl yakılır ve Kamp ateşi çeşitleri nelerdir. Bahsettik. Şimdi ise yaptığımız kamp ateşi nasıl söndürülür bunu göreceğiz.

Kamp Ateşi Nasıl Söndürülür?

Kamp yerlerinde ya da başka yerlerde yaktığımız ateşleri söndürmek için yaz aylarında toprak, kış aylarında ise kar kullanabilirsiniz. Yaktığınız ateşi hiçbir zaman kendi kendine sönmesine bırakmayın. Aksi halde ufak bir rüzgâr esintisinde bile bir yangına sebep olabilirsiniz.

Yaktığınız ateşin üzerine kum ya da kar attığınız zaman ateşin ara kısımlarının da iyice söndüğünden emin olmanız gerekmektedir. Ateş ile işiniz tamamen bittikten sonra ateşin iyice söndüğünden emin olmalısınız ve emin olmakla kalmayıp ateşinizin küllerini toplayı bir çöpe atabilirsiniz, böylece doğayı temiz tutmuş olursunuz.

Ateşin su ile söndürülmesi de gayet popüler ateş söndürmek yöntemlerinden bir tanesidir. Su ile ateş söndürme yönteminde dikkat etmeniz gereken şey direk suyu ateşin üzerine dökmek yerine suyu ateşin üzerine serperek dökerseniz hem bütün parçalara su iletilmiş olur, hem de dikkatlice ateşin sönüp sönmediğini görürsünüz. En sonunda bütün odun parçalarını elinizle kontrol ederek odunların soğuyup, soğumadığını kontrol edebilirsiniz. Sadece odunları değil ateşin çevresini yani toprağı da biraz ıslatırsanız bununda faydası olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir