Kafa Dinlemek İsteyenler İçin Tatil Beldeleri

Hiç şüphesiz tatil beldeleri, yoğun iş temposunun ardından insanların kafa dinlemek için gitmek isteyeceği yerlerdir. Genelde insanların aklına kafa dinlemek için gitmek isteyeceği yerleri ortak özelliği olarak deniz, kum, güneşin gelmesi normaldir. Fakat sadece bunlar genel bir kritermiş gibi görünse de işin özelinde herkesin kafa dinleme yeri olarak isteği farklı olabilir. Kimi zaman başlı başına deniz iç huzuru bulmada kafa dinlemede etkili bir etmen iken, kimi zaman da yeşilin her tonun olduğu bir orman kafa dinlemede tek başına yeterli bir etmendir.

tatil_beldeleri

İşin ucunda kafa dinlemek olunca insanların konaklama yerlerinden beklentileri de gün geçtikçe artmaktadır. Odaya servis kahvaltılar, 3 öğün yemek, masaj odaları, çocuklar için eğlence aktivite alanları, görsel şovların çeşitliliği gibi pek çok faktör etkili olmaktadır. Çocuklu ailelerin en büyük beklentisi çocuklarını eğlendirecekleri alanların çokluğu, kafa dinleme zamanlarında çocukları için bakıcı ablaların olması gibi çeşitli etmenlerdir. Çocuksuz tatile gelenler için ise tam pansiyon bir tatil ilgi çekici olabilir.

Türkiye Tatil Beldeleri Dünya’da Neden İlk Sıralarında

Türkiye tatil beldeleri açısından Dünya’da oldukça önemli bir yere sahiptir. Gerek deniz, göl, orman gibi doğal güzellikleri gerekse tarihi güzellikleri Türkiye’nin Dünya’da turizm açısından önemli bir yere sahip olmasının önemli etmenlerindendir.

gezilecek_tatil_beldeleri

Tabi ki Türkiye’nin jeopolitik olarak konumunu da es geçmemek lazım. Pek çok imparatorluğun Türkiye topraklarını kendilerine yurt edinmiş olmasını, farklı dinlerin, kültürlerin uğrak yeri olmasını da unutmamak lazım.

Özellikle yazın gelişiyle insanlar daha çok kalabalık olan, gece kulüplerinin çok olduğu yerleri tatil yeri olarak tercih edebiliyorlar. Peki insanların kafa dinlemek için kendilerine kaçamak yer olarak belirledikleri tatil yerleri nelerdir diye bakacak olursak ülkemizin pek çok nadide güzelliklere sahip yerleri karşımıza çıkmaktadır.

1-Huzurlu Tatil Beldeleri Denilince İlk Akla Gelen Yerlerden Olan: KIYIKÖY/KIRKLARELİ

tatil_beldeleri_kamp_istanbul

Trakya Bölgesi’nin Karadeniz tarafındaki minik bir balıkçı kasabası ve huzurlu tatil beldeleri denilince ilk akla gelen yerlerden olan Kıyıköy, doğal güzellikleri, lezzetli deniz ürünlerinin olduğu lokantalarıyla dikkat çekmektedir. Aya Nikola gibi dünyanın en eski oyma taş manastırının da bulunduğu beldemiz daha pek çok tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Bütçe olarak her kesime hitap etmesi ve en önemlisi ekonomik olması açısından da Kıyıköy gidilmesi gerek şirin bir beldedir.

2-Kaz Dağları Eteğindeki Gizli Cennet: Küçükkuyu/Çanakkale

kaz_daglari

Balıkçılık ve zeytinciliğin önemli bir geçim kaynağı olduğu Küçükkuyu doğal ve özellikle tarihi güzellikleriyle dikkat çekmektedir. Maksat ufak bir kaçamak ya da tempolu hayata kısa bir mola ise bu şirin küçük beldemiz tercih edilecek yerler arasında gösterilebilir. Doğal bir koruma alanı olan Kadırga Koyu, Zeus Atları, Dede Tepesi, Zeus Mağarası, Afrodit Kaplıcası gibi güzel gezilecek tarihi yer vardır Küçükkuyu’da. Çadır kurmanın gözde bir konaklama yeri olarak dikkat çektiği bu beldemiz de ayrıca pansiyon, bungolav gibi kalma yerleri de mevcuttur. Çanakkale ‘de Gezilecek ve Görülecek Yerler az bütçe ile güzel ve kafa dinleyerek bir tatil geçirmek isteyenlerin uğrak yeridir.

İlginizi Çekebilir:  Antalya ’da Gezilecek Yerler

3-Bodrum’un Sessiz ve Gizli Güzelliği: Mazı Köyü/Bodrum

bodrum_mazi_koyu

Daracık yollardan ve uçurumun kenarından geçerek ulaşılan ve Bodrum’un biraz uzağında bulunan Mazı köyü doğal güzellikleri ve sessiz sakin koylarıyla ziyarete gelenlerin aklını başından alıyor. Özellikle koyları için tercih edilen bu sessiz ve gizli güzellik yerli ve yabancı turistlerin odak noktaları olmaya aday.

4-Geç Keşfedilmiş Güzellik: Kabak Koyu/Fethiye/Muğla

kabak_koyu_fethiye

Fethiye’nin küçük ama bir o kadar sevimli koyu olan Kabak Koyu, içerisinde gölet ve barajlar barındıran bir tatil beldesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kalabalık, ses ve gürültüden uzak olan Kabak Koyu; küçük plajı, uygun bütçeli konaklama yerleri ile dikkat çekmektedir.

5-Rüzgarın Vadisi: Pokut Yaylası/Rize

ruzgarin_vadisi_pokut_yaylasi_rize

Tatil beldeleri denilince akla ilk olarak sıcak sahil şehirleri gelse de Karadeniz’in incilerini de unutmamak gerek. Anlamı Ermenice’ de “Rüzgarlı vadi” anlamına gelen Pokut Yaylası sıcaktan, şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenlerin uğrak yeridir. Yaylaya çıkarken yolun bir tarafının uçurum diğer tarafının dağlık olması ulaşımı biraz olumsuz etkilese de varış noktasındaki güzellikler her şeye değiyor. Yaylada bulunan dağ evleri, yayla evleri ya da pansiyonlar bu doğa harikası yer için konaklama konusunda alternatif oluşturuyor. Akşam ya da gündüz aniden çöken sis ve yer yer arasından görülen Kaçkar Dağları tam bir görsel şölen sunuyor ziyaretçilerine.

6-Sakin Şehir: Seferihisar/İzmir

izmir_sakin_sehir

Ülkemizin ilk Citteslaw (Sakin Şehir) unvanına sahip yeri olan Seferihisar, özellikle tarihi güzellikleri ile dikkat çeken bir tatil yerimizdir. Son zamanlarda revaçta olan bu sevimli tatil şehrimiz doğru zamanda gidildiğinde tam huzur bulunabilecek bir yer olarak dikkat çekmektedir. Şehirde bulunan Teos Antik Kenti, Dionysos Tapınağı, Sığacık Kalesi, Akkum plajı gibi yerler turistlerin uğrak yeridir. Özellikle Ekim Kasım ayları gibi gidildiğinde “Mandalina Festivali” ne mutlaka uğramak gerekir.

7-Çam Ağaçları Beldesi: Bördübet/Marmaris

cam_agaclari_beldesi

Çam ormanlarının denizin içine kadar sokulduğu Bördübet saklı kalan sessiz sakin huzurlu bir diğer tatil yeri olarak dikkatimizi çekmektedir. Çeşitli bitki, kuş ve hayvanlar için özel koruma alanı bulunan Bördübet için küçük bir “amazon” desek abartmış olmayız. Savaş zamanında köyde saklanan İngiliz askerlerinin “kuş yatağı” anlamına gelen “bird the bed “sözünün değişerek günümüze “Bördübet” olarak geldiği ve beldenin adını buradan aldığı rivayet edilmektedir. Bölge yeni yeni keşfediliyor olsa da özel koruma alanı olması nedeniyle konaklama olarak sadece 2 adet tesis konaklama alanı olarak hizmet vermektedir.

İlginizi Çekebilir:  Ucuza Tatil İsteyenler İçin Öneriler

8-Köylerin Bileği: Macahel/Artvin

koylerin_bilegi_macahel_artvin

1921 yılında Rusya ile yapılan anlaşma ile bir kısmı ülkemiz sınırlarına dahil edilen bu cennet gibi yer tatil beldeleri arasında oldukça popülerdir. Macahel’in ülkemiz sınırlarında kalan 6 adet köyü vardır. Bu köyler içinde yer alan Camili Köyü ülkemizde yer yer Macahel isminin yerine de kullanılmaktadır. UNESCO tarafından 2005 yılında dünyada ekosistemi bozulmamış biyosfer alanı olması özelliği ile dikkat çekmektedir Macahel. Artvin içerisinde kalan; Camili, Efeler, Kayalar, Uğur, Düzenli ve Maral köyleri turistik olarak hem gezmek için hem de dinlenmek için ziyaret edilecek sessiz sakin yerlerdir.

9-Ege’nin Gizli Hazinesi: Bozburun/Marmaris

bozburun_marmaris

Geçmişi çok eskilere dayanan Bozburun Marmaris’in belki de doğası hiç bozulmamış, sessiz sakin bir doğa harikasıdır. Çevresinde pek çok turistik yer de bulunur. Denizin ortasına kadar yürüyebileceğiniz Kızkumu, buz gibi suyunda yüzebileceğiniz Turgutlu Şelalesi ve daha pek çok yer gezilebilecek alternatifler arasında gösterilebilir.

10-Lavanta Kokulu Köy: Kuyucak Köyü/Isparta

lavanta_kokulu_koy

Saydığımız tatil beldeleri genelde doğa, deniz, tarihi güzellikler gibi özellikleri ile karşımıza çıkarken Kuyucak Köyü lavanta bahçeleriyle bu yörelerden ayrılmaktadır. Bundan birkaç sene öncesine kadar Isparta denilince akla gül bahçeleri gelirken artık lavanta bahçeleri ile de ünlü olan bir Isparta çıkıyor karşımıza. Haziran sonu temmuz başı gibi gidildiğinde lavanta kokuları karşılıyor bizi Kuyucak Köyü’nde. Köyün 20-30 dakika ilerisinde yer alan Lavanta Deresi’nde ise lavanta tarlalarından oluşan görsel bir şölen karşımıza çıkmaktadır. Kuyucak Köyü lavantanın köy kültürünü gözler önüne sererken Lavanta Deresi ise görselliği gözler önüne serer.

Türkiye’nin En Güzel Tatil Yerleri

Dört bir yanı cennet olan ülkemizin aslında her bir yeri gezmeye görmeye müsaittir. Gerek jeopolitik konumu gerek çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış beşik bir bölge olması nedeniyle tarihi güzelliklerinin olması gerek doğal güzelliklerinin bulunması Türkiye’yi Dünya üzerinde en güzel tatil yerleri kategorisine dahil eden etmenlerden sadece birkaçıdır. Konuyu genelden özele ele alırsak Türkiye’deki gezilecek en güzel tatil yerlerine verilecek birkaç örnek tatil planı yapan kişilere karar vermelerinde yardımcı olacaktır.

turkiyenin_en_guzel_tatil_yerleri

Genel bir bakışla ilk akla gelen yer hiç şüphesiz Akdeniz kıyılarıdır. Antalya ve ilçeleri bu bölgenin en çok turist çeken tatil beldeleri arasında yer almaktadır. Akdeniz Bölgesinde her ne kadar deniz turizmi ön plana çıkıyor gibi dursa da tarihi ve doğal güzellikleriyle de tatil yapacakların gözdesidir. Mersin’de bulunan Cennet-Cehennem Obruğu, Burdur’da bulunan İnsuyu Mağarası, Antalya’da bulunan Damlataş Mağarası, Olimpos, Perge Antik Kenti, Mersin’de bulunan Kleopatra Kapısı, Antakya Müzesi gibi daha pek çok tarihi ve turistik yerlerden bahsedebiliriz. Tabii ki deniz turizmi olarak Kaputaj, Çıralı, Patara gibi plajlarını da unutmamak gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Çanakkale Gezilecek Görülecek Yerler

İkinci olarak tatil beldeleri denilince akla gelen diğer bir bölgemiz Ege Bölgesidir. Bu eşsiz doğa harikası bölgemiz de hem deniz hem tarihi turistik yerler açısından önemli bir yere sahiptir. İzmir-Efes Antik Kenti, doğanın içinde yürüyüş olanağı sunan Muğla-Bafa Gölü, Kula-Manisa, Bodrum Kalesi-Muğla, Ölüdeniz-Muğla gibi daha pek çok tarihi yerin yanı sıra İztuzu, Sarımsaklı, Ölüdeniz, Belcekız, Ovabükü, Kabak plajları bölgenin deniz turizmine katkısı olan yerlerdendir.

Bunların devamı olarak yayla turizmi yapmak için Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Buzluk Yaylası-Sinop, Anzer Yaylası-Rize, Zigana Yaylası-Gümüşhane gibi yerler, kış turizmi için ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Palandöken-Erzurum önde gelen merkezlerdendir.

Türkiye’de En Ucuz Tatil Yapılacak Yerler Nerelerdir? Püf Noktaları Nelerdir?

Gidilecek tatil beldeleri belirlenirken hiç şüphesiz herkesin ilk istediği şey bütçeye uygun olmasıdır. Bütçemize uygun yerler yani en ucuz tatil yapılacak yerler belirlenirken ilk dikkat etmemiz gerek nokta erken rezervasyondur. Hangi mevsim tatil yapmayı planlıyorsak hatta tatil yapmayı düşündüğümüz tarihler de belli ise erken rezervasyonun avantajını yaşarız. Acenteler, oteller erken rezervasyon konusunda tatilcilere büyük kolaylık sağlamaktadırlar.

turkiyede_en_ucuz_tatil_yerleri

İkinci dikkat etmemiz gereken husus ise farklı tatil sitelerinin, acentelerin kampanyalarını takip etmektir. Erken rezervasyonun yanında gidilecek tatil beldeleri için yapılan bir kampanyadan da yararlanılırsa tatil çok daha ucuza gelecektir.

Erken rezervasyon yapıldıktan sonra tatilin nasıl olacağının planını yapmak da diğer bir önemli noktadır. Tatile uçakla mı otobüsle mi yoksa şahsi arabayla gidileceğini belirlemek önemlidir. Özellikle uçakla gitmek isteyenler erken bilet almak istemezler ise fiyat alarmı kurulup uçak bilet fiyatlarını takip edebilirler.

Peki ucuz tatil beldeleri nerelerdir diye bir soru sorulduğunda ise pek çok örnek verilebilir. Balıkesir’in eski gözde tatil yerlerinden olan Erdek, Türkiye’de sakin şehir unvanına sahip ilk beldesi olan Seferihisar’ın Sığacık Mahallesi, Gökçeada, Ayvalık, Didim, Foça, Amasra, Akçakoca, Assos, Akçay, Erdemli, Datça akla gelen uygun bütçeli tatil yerleri için örnek verilebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir