Çanakkale Gezilecek Görülecek Yerler

Çanakkale Gezilecek Görülecek Yerler

Türkiye ‘nin en önemli şehirlerinden biri olan Çanakkale ‘de gezilecek yerler hakkında kısaca bilgiler verdik. Sizin için gerçekten yararlı bir içerik olacağına inanıyoruz.

Türk tarihi için son derece önemli olan Çanakkale şehri kimi dönemlerde dünya tarihine yön veren olayların yaşanmasına da sebep olmuştur. Bölgede bulunan boğaz Karadeniz bölgesine ulaşmak için kullanılması zorunlu olan kimi yerlerde son derece dar olan bir geçittir.

Çanakkale’nin en çok gündeme geldiği olay ise şüphesiz 1. Dünya Savaşında İtilaf devletlerinin Osmanlı toprağı olan Çanakkale’den filoları ile geçmeye çalıştığı sırada yaşanan çarpışmalardır.

Bu çarpışmalar o kadar zorlu geçmiştir ki iki tarafında çok büyük miktarda kayıpları olmuştur. Bazı tarihçiler tarafından dünyanın en kanlı olayları arasında yer alan Çanakkale Savaşı Osmanlı galibiyeti ile sonuçlansa da galip gelen tarafın bile aldığı zarar inanılmaz derecede büyük olmuştur.

Bu savaşın Osmanlı tarafından kazanılması ise Çarlık Rusya’sının yıkılmasına sebep olan olaylar zincirinin tamamlanmasına sebep olmuştur ve 1. Dünya savaşının da seyrini değiştirmiştir. Bu nedenle Çanakkale dünya tarihi açısından da son derece büyük önemi olan bir şehirdir.

Truva Şehri / Troya Antik Kenti

canakkale-Truva-sehri-Troya-Antik-Kenti

Antik dönemlerde yapılmış en büyük savaşlardan birisi olan Truva savaşı bu şehrin surları önünde gerçekleşmiştir. Tabi ki savaş ile ilgili sahip olunan bilgiler Homeros’un İlyada destanında bahsettiği kadardır ancak savaşın dışında da şehir son derece büyük ve önemli bir şehirdir. Öyle ki 1998 yılında Unesco Dünya Mirasları Listesi’ne adını yazdırmayı başarmıştır. Çanakkale ili sınırları içinde kalan Truva şehri mutlaka gezilecek yerler arasına alınmalıdır.

Truva savaşının efsanelerinden olan ve artık tüm dünya çapında ün kazanmış Truva atı bölgeyi temsilen Çanakkale’nin merkezinde misafirlerin beğenisine sunulmuştur. Tabi ki günümüzde sergilenen Truva atı orijinalinden esinlenerek yapılmış bir replikadır.

İlginizi Çekebilir:  Antalya ’da Gezilecek Yerler

Yine aynı heykelin bir benzerinin de Truva şehri kalıntılarının bulunduğu bölgede görülmesi mümkündür. Uzun yıllardır bölgede yapılan kazılar şehrin tarihi boyunca defalarca kurulup tekrar yıkıldığını göstermektedir. Şehrin ilk kuruluş hikâyesinde ise tarihi M.Ö 3000 yılına kadar dayanmaktadır.

Aynalı Çarşı

canakkale-aynali-carsi

Şehir merkezini gezmek 1 günden fazla sürmeyecektir. Merkezde gezilecek yerler ise başlıca aynalı çarşı, kordon ve deniz müzesi şeklinde sıralanabilir. Aynalı çarşı belki de Çanakkale’nin en meşhur mekânıdır. Öyle ki çarşının ismi çok önemli bir türkü de bile kullanılmıştır ve o türkü bugün herkes tarafından bilinmektedir.

1890 yılında yaptırılan çarşı savaşta bombalanarak kelimenin tam anlamıyla yok edilmiştir. Bu nedenle uzun süreler boyunca aktif olmasa da 1967 yılında çarşının yenilenmesi çalışmalar başlamış ve bir süre sonra çarşı tamamen yenilenmiştir. Çarşıda çeşit çeşit ürün ve özellikle de hediyelik eşya bulmak mümkün. Çanakkale’ye gitmişken mutlaka görülmesi gereken bu mekân sabah erken saatlerden akşam saatlerine kadar açıktır.

Kordon

canakkale-kordon

Çanakkale’de kordon sahil şeridi ve boğaz boyunca devam eder. Çanakkale’ye kadar gelmişken kordonda biraz yürüyüp, temiz havanın ve manzaranın tadını çıkarmak mümkündür. Bunun dışında sahilde bulunan pek çok kafe ve restoran da manzara izlerken yemek yemek ya da bir şeyler içmek isteyenlerin tercihleri arasında olmaktadır. Yürüyüşünüzün henüz başında Truva atı heykelini görmeniz mümkündür. Heykeli izleyerek yürüyüşünüze devam etmek o eski dönemleri gözünüzde canlandırmanızı sağlamak için müthiş bir imkândır.

Çanakkale Deniz Müzesi

canakkale-deniz-muzesi

Dünyanın en önemli savunmalarından birini vermiş Çanakkale’ye savaş döneminde pek çok deniz unsuru birlikte saldırmıştır. Osmanlı’nın o dönemde sahip olduğu deniz unsurları düşman ile savaşabilecek nitelikte değildi. Bunun dışında bölgenin coğrafi yapısı da karadan savunma yapmayı daha mantıklı hale getirmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Ucuza Tatil İsteyenler İçin Öneriler

Bu nedenle Osmanlı Devleti bölgenin savunmasını karaya kurduğu bataryalar ile sağlasa da saldıran devletlerin sahip olduğu deniz unsurları oldukça fazlaydı. Öyle ki Çanakkale’ye saldıran donanma o güne kadar dünya üzerinde kurulmuş en büyük ve en güçlü donanma konumundaydı. Savaş sırasında batırılan gemiler, ele geçirilen unsurlar Çanakkale’de deniz müzesinde insanların beğenisine sunulmaktadır.

Bunun dışında Çanakkale saldırısı öncesinde Osmanlı Devleti tarafından kullanılan ve düşmen gemilerin geçeceği rotalara mayınlar döşeyen Nusret mayın gemisi de bu müzede bulunmaktadır. Müzede gemi ile birlikte gemiye ve kullanıldığı döneme ait eşyalar de bulunmaktadır. Müze Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde olduğu için müze kart geçerli değil. Deniz Müzesi ‘de Çanakkale ‘de gezilecek yerler arasında en önemlilerindendir.

Dalış Noktaları

kabatepe_canakkale_dalis_yeri

Çanakkale’de batık gemilerin oluşturduğu pek çok güzel dalış noktası mevcuttur. Bölgede dalış yapmanın en büyük keyfi batıkların hepsinin son derece önemli tarihlerinin olması. Bu batıkların hepsi 1. Dünya Savaşı sırasında bir şekilde hasar alarak batmış gemi ve deniz unsurlarından oluşmaktadır. 170’den fazla batık ile Çanakkale’de dalış kültürü son derece zengindir.

Bu batıkların içinde ise en popüler olanı 119 metre uzunluğu ile 1. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale’ye gelen ve Alman denizaltı tarafından batırılan Majestik adındaki iletişim gemisi.

Bu gemi döneminin en iyi imkânlarına sahip gemisi olmakla birlikte son derece güçlü füzelere de sahipti. Savaşın başlarında geminin kaybedilmesi sebebiyle Çanakkale cephesinin kaderinin İngilizler aleyhine değiştiği birçok tarihçi tarafından yorumlanmaktadır.

One thought on “Çanakkale Gezilecek Görülecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir